Gudstjenester i Vor Frelsers Kirke

Foto: Lene Trap-Lind

 

Kirkekaffe

Der er kirkekaffe efter højmesserne om søndagen. Alle er velkomne!

Kollekterne

Du har altid mulighed for at bidrage til de kirkelige organisationer, som landets kirker løbende samler ind til, bl.a. i forbindelse med højmessen om søndagen.

Vor Frelsers Kirkes kollektliste for kirkeåret 2019-2020 kan ses her.

Prædikener

Nedenfor kan du læse prædikenerne til de dage under coronapandemien, hvor vi ikke har kunnet mødes til gudstjeneste i kirken.

Prædikenen til søndag  d. 15. marts 2020

Prædikenen til søndag d. 29. marts 2020

Prædikenen til palmesøndag d. 5. april 2020

Prædikenen til skærtorsdag d. 9. april 2020

Prædikenen til langfredag d. 10. april 2020

Prædikenen til påskedag d. 12. april 2020

Prædikenen til 2. påskedag d. 13. april 2020

Prædikenen til søndag d. 19. april 2020

Prædikenen til søndag d. 26. april 2020

Prædikenen til søndag d. 3. maj 2020

Prædikenen til søndag d. 10. maj 2020

Prædikenen til søndag d. 17. maj 2020

Gudstjenesteoversigt

Lørdag d. 15. august
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Søndag d. 16. august
10. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 23. august
11. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Lars Sandbeck

Søndag d. 30. august
12. s. e. trinitatis
Højmesse kl.10.30
Finn Damgaard

Fredag d. 4. september
Natkirke 20-23
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 6. september
13. s. e. trinitatis
kl. 10.30 Konfirmationsgudstjeneste
v/ Rasmus Jensen 

Fredag d. 11. september
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d. 12. september
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 13. september
14. s. e. trinitatis
kl. 10.30 Konfirmationsgudstjeneste
v/ Susanne Møller Olsen

Fredag d. 18. september
Natkirke kl. 20-23
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 19. september
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 20. september
15 s. e. trinitatis
Kl. 10.30 Konfirmationsgudstjeneste
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 25. september
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 27. september
14. s. e. trinitatis
Høstgudstjeneste med DKDM's børnekor
Højmesse kl. 10.30 
v/ Susanne Møller Olsen

Fredag d. 2. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 4. oktober
17. s. e. trinitatis                  
Højmesse kl. 10.30 med efterfølgende konfirmandindskrivning       
v/ Rasmus Jensen

Fredag d. 9. oktober
Kulturnat kl. 20-23
v/ alle kirkens præster

Lørdag d. 10. oktober
Dåbsgudstjeneste kl. 12
v/ Rasmus Jensen

Søndag d. 11. oktober
18. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Fredag d. 16. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 17. oktober
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 18. oktober
19. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Tirsdag d. 20. oktober                                                                                                                                     Babysalmesangsafslutning kl. 9.30                                                                                                                               v/ Susanne Møller Olsen 

Fredag d. 23. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 25. oktober
20. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 30. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Rasmus Jensen

Søndag d. 1. november
Alle Helgens Dag
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 6. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 8. november                                                                                                                                                     22. s. e. trinitatis                                          
Højmesse kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Fredag d. 13. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen og praktikant Olga Grygorieva

Lørdag d. 14. november
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 15. november
23. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 20. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 21. november 
Dåbsgudstjenestekl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 22. november
Sidste søndag i kirkeåret
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen og praktikant Olga Grygorieva

Fredag d. 27. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 29. november                                                                                                                                                         1. søndag i advent
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Onsdag d. 2. december                                                                                                                                                         Julegudstjeneste for udviklingshæmmede
kl. 10.30 v/ Finn Damgaard

Fredag d. 4. december                                                                                                                                                                 Natkirke kl. 20-23
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 6. december
2. søndag i advent
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 6. december
Balletgudstjeneste kl. 15
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 6. december                                                                                                                 Balletgudstjeneste kl. 18
v/ Susanne Møller Olsen

Fredag d. 11. december
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d. 12. december
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 12. december kl. 16
De ni læsninger v/ Rasmus Jensen

Søndag d. 13. december                                                                                                                                                      3. søndag i advent
Højmesse med Lucia kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 19. december                            
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 20. december                                                                                                                                                                        4. søndag i advent
Højmesse kl. 10.30
v/ Lars Sandbeck

Torsdag d. 24. december                                                                                                                                                                Julegudstjeneste kl. 14
v/ Finn Damgaard

Torsdag d. 24. december                                                                                                                                                                       Julegudstjeneste kl. 16
v/ Rasmus Jensen

Torsdag d. 24. december
Juleløses Jul i Den Grå Hal kl. 19.30
v/ Rasmus Jensen

Fredag d. 25. december
Juledag
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d. 26. december
Anden juledag                    
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 27. december                                                                                                                                                      Julesøndag
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 1. januar                                                                                      
Nytårsdag                                            
Musikgudstjeneste kl. 14.00
v/ Finn Damgaard

 
Ophavsret: