Indlæser Begivenheder
  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Natkirke ☽ Stilhed og musik v/ Olga G. Kohen

fredag 18/9

Velkommen i Natkirken ☽

Fordybelse, stilhed og musik i kirkerummet

Arrangementet er gratis ☾✩☽

Fast program:

Kl. 19.00: Natkirken åbner

Kl. 21.00: Nadverandagt v/præst Olga G. Kohen

Fredag aften hører vi vers fra Matthæusevangeliet, kapitel 22. Farisæere her udfordrer Jesus til overmål med provokative spørgsmål. Et meget kendt motiv, som går ud på, at Jesus er stillet overfor et svært valg. Enten skulle han svare politisk om korrekt at kompromittere sit kald som den vise, barmhjertige frelser, eller ville hans svar stride imod loven og myndighederne, og han risikerer at blive dømt.

De snæversynede farisæere kender kun til disse to muligheder. Jesus kender Guds sandhed. Hans svar lyder simpelt og ligetil, men vender op og ned på det hele og giver stof til eftertanke i over 2000 år. Kom og vær med til andagten. Vi reflekterer over Jesu berømte ord i svar til farisæerne: ”Giv kejseren, hvad kejserens er, og Gud, hvad Guds er”.

Hvis du gerne vil have, at din bøn skal indgå i den fælles Nadverandagt, kan du skrive den ned på papir og lægge den i krukken med bønner til oplæsning.

Detaljer

Dato
18. september 2026

Tidspunkt
19:00 – 22:00