- Denne begivenhed er allerede afholdt.
Lørdagsorgel – Portrætkoncert af Draminsky med Peter Navarro-Alonso

Kom til Lørdagsorgel med toner fra Elefantorglet lørdage kl. 17 hele efteråret. Der er fri entré til koncerterne.
Denne lørdag spiller organist Peter Navarro-Alonso en portrætkoncert af komponisten Jakob Draminsky Højmark.
Program
Værker for orgel af Jakob Draminksky Højmark:
Isenheim og uddrag fra Ômagari.
Medvirkende: Peter Navarro-Alonso
Koncerten byder på release af ‘Isenheim – three movements and and an epilogue for pipe organ’, der er en CD med værker for soloorgel af Draminsky skrevet til Navarro-Alonso og optaget i Vor Frelsers Kirke.Musikken er baseret på farver, former og figurer i altertavlen fra Sankt Antonius-klostret i Isenheim, malet af Matthias Grünewald (1512–1516).
Det er langsomme lyde til en travl verden.
𝗝𝗮𝗸𝗼𝗯 𝗗𝗿𝗮𝗺𝗶𝗻𝘀𝗸𝘆 𝗛𝗼̷𝗷𝗺𝗮𝗿𝗸 (f.1959) er en ener i dansk musikliv. Markante fikspunkter i hans musikalske og eksperimenterende udforskning har været Østberlins improvisationscene, den avantgardistiske katalanske teaterscene og det klassiske japanske Noh-teater. Siden 1980’erne har Draminsky stået bag ti internationale musikdramatiske kammerproduktioner, udgivet flere albums i eget navn og skabt lydspor til en længere række af egne og andres video- og teaterværker. Hans live-musik til Holger Madsens antikrigsfilm fra 1918, Himmelskibet, har de sidste par år været opført i Danmark, Japan og Taiwan.
𝗣𝗲𝘁𝗲𝗿 𝗡𝗮𝘃𝗮𝗿𝗿𝗼–𝗔𝗹𝗼𝗻𝘀𝗼 har siden 2021 været ansat som organist ved Vor Frelsers Kirke. I løbet af sin karriere har han uropført omkring 70 værker og indspillet 10+ cd’er med nyskreven partiturmusik.
Detaljer
Dato
12. september 2026
Tidspunkt
17:00 – 18:00











