Nogle af årets konfirmander har som led i konfirmationsforberedelsen og som optakt til påsken genskabt et af kunsthistoriens mest berømte billede, Leonardo da Vinci’s ’Den sidste Nadver’. Da Vinci’s billede er malet på væggen i spisesalen i et kloster i Milano og han arbejdede på billedet i årene 1495-98. Han skildrer Jesus og disciplene, da de er samlet for at fejre påskemåltidet aftenen før Jesus bliver korsfæstet. Disciplene og Jesus er placeret ved bordet og det verdensberømte billede skildrer det øjeblik, hvor Jesus forudsiger forræderiet mod ham:
Og mens de spiste, sagde han: »Sandelig siger jeg jer: En af jer vil forråde mig.« De blev meget bedrøvede og begyndte én efter én at spørge ham: »Det er vel ikke mig, Herre?« (Matt. 26, 21-22).
I Leonardo da Vinci’s fremstilling er Jesus og disciplene placeret ved et langbords ene side, der vender ud mod beskueren. Beskueren bliver en del af billedet og inviteret ind i det drama, der udspiller sig mellem disciplene. Vel ikke mig, Herre?
Jesus kunne have sparket stolen væk under sig, rejst sig og gået. Det gør han ikke – trods disciplenes svigt. I stedet bliver han sammen med dem og indstifter nadveren. Trods deres svigt, svigter han ikke dem.
SEND LINK